22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůPočasíČesko zasáhly silné bouřky, výrazně se ochladilo

Česko zasáhly silné bouřky, výrazně se ochladilo

Českou republiku v pondělí 20. června zasáhly v mnoha regionech silné bouřky. V pohotovosti jsou hasiči i energetici.

Český hydrometeorologický ústav aktuálně vydal další své varování. Pekelné horko, pak extrémní bouřky a kroupy. Česko bičují lijáky, platí výstraha!

Očekává se ojedinělý velmi výskyt silných bouřek doprovázených kroupami nad 2 cm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h) a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm.

Doporučení ke zmírnění následků jevu:
„Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky,“ uvedla aktuálně Český hydrometeorologický ústav.

„Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ doplnil k aktuálnímu varování ČHMÚ.

V Křepicích na Znojemsku napadla vrstva krup silná 30 centimetrů, uvedli krajští hasiči na twitteru.

Následky krupobití na Znojemsku. Zdroj: HZS Jihomoravského kraje (tiskový servis)

V Pardubickém kraji bylo v pondělí v podvečer celkem 26 000 domácností bez elektrického proudu. Bouřky zasáhly všechny okresy, vítr lámal stromy, voda zatopila několik sklepů a parkoviště, v Chrudimi i ulice. V půl desáté večer se číslo domácností bez proudu snížilo na 6000.

Silný vítr také ničil rodinné domy a střechy domů.

Stržené střechy v Ronově nad Doubravou na Pardubicku. Zdroj: HZS Pardubického kraje (tiskový servis)

V Chrudimi vlak narazil do spadlého stromu, přibližně 60 cestujících vyvázlo bez zranění. Na místě události zasahovali policisté a také Drážní hasiči. Doprava na trati byla, dle sdělení informačního servisu Český drah zastavena. Pro cestující byla následně zřízena náhradní autobusová doprava.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům sdělovat mediím informace o vojenské taktice

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům, aby přestali mluvit s novináři o vojenské taktice Kyjeva proti Rusku.

Za pátek přibylo v Česku 3 074 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za pátek to bylo v ČR 2 194 nakažených.

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

AKTUÁLNĚ