22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůZahraniční zprávyČínská vojenská cvičení kolem hlavního tchajwanského ostrova začala

Čínská vojenská cvičení kolem hlavního tchajwanského ostrova začala

Lidová osvobozenecká armáda Číny aktuálně provádí údajně, dle jejich slov důležité vojenské cvičení a organizuje ostrou palbu.

„Během tohoto skutečného bojového cvičení bylo vybráno šest hlavních oblastí kolem ostrova a během tohoto období by všechny lodě a letadla neměly vstupovat do příslušných námořních oblastí a vzdušného prostoru,“ uvádí se v oficiální tiskové zprávě Lidové osvobozenecké armády Číny a jejího ministerstva, kterou dnes citoval britský deník The Guardian.

Šest identifikovaných zón obklopuje ostrov a občas se překrývá s tchajwanskými teritoriálními vodami. Některé jsou také velmi blízko klíčovým přístavům a tchajwanské úřady obvinily PLA z účinného provádění blokády – velmi závažné obvinění.

„Velitelství východní divize Čínské lidové osvobozenecké armády ve čtvrtek provedlo rozsáhlá vojenská cvičení a výcvikové aktivity, včetně cvičení s ostrými střelbami kolem ostrova Tchaj-wan,“ dodala místní televize.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho ozbrojené síly „fungují jako obvykle“ a monitorují okolí. „Neusilujeme o žádnou eskalaci, ale neustupujeme, pokud jde o naši bezpečnost a suverenitu,“ uvedlo ministerstvo.

Meng Xiangqing, profesorka na Univerzitě národní obrany, řekla v čínské státní televizi, že místa by mohla poskytnout snímek o tom, jak by se mohla odehrát skutečná vojenská operace proti Tchaj-wanu.

„Ve skutečnosti to pro nás vytvořilo velmi dobré podmínky, když v budoucnu přetvoříme naši strategickou krajinu vedoucí k našemu sjednocení,“ uvedla Mengová. Informace dále zveřejnil deník The Guardian s odkazem na agenturní zdroje Reuters.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům sdělovat mediím informace o vojenské taktice

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům, aby přestali mluvit s novináři o vojenské taktice Kyjeva proti Rusku.

Za pátek přibylo v Česku 3 074 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za pátek to bylo v ČR 2 194 nakažených.

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

AKTUÁLNĚ