Čína přerušila vztahy s USA v řadě kritických otázek, od rozhovorů o klimatické krizi až po dialog mezi jejich armádami.
Vše, po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Informuje o tom dnes britský deník The Guardian.
Oznámení o protiopatřeních přišlo v době, kdy Peking prováděl vojenská cvičení kolem ostrova Tchaj-wan. Dříve Čína oznámila sankce proti Pelosiové a jejím přímým rodinným příslušníkům. Peking označil návštěvu Pelosiové za „brutální a provokativní akci“.
Zrušené interakce se pohybovaly od rozhovorů o klimatu, přes dialogy mezi vůdci čínských a amerických vojenských bojišť, až po pracovní setkání čínských a amerických ministerstev obrany a konzultační mechanismus o námořní vojenské bezpečnosti mezi zeměmi.
Napětí v Tchajwanském průlivu je velmi vysoké.
Vojenská cvičení donutila řadu plavidel přesměrovat své cesty, což způsobilo narušení regionálních a také globálních ekonomik. V průměru 240 obchodních lodí proplulo námořními zónami každý den v uplynulém týdnu, podle údajů Lloyd’s List Intelligence.
Dříve USA odsoudily čínské odpálení balistických raket kolem Tchaj-wanu během cvičení s ostrou palbou jako „přehnanou reakci“, protože řada čínských lodí a letadel opět překročila střední linii.
Na druhou stranu jsou to opět Spojené státy, kvůli kterým, více či méně vznikl nějaký konflikt v jiném státe. veřejně se hovoří o tom, že válka na Ukrajině je v podstatě válkou Spojených států a Ruska.