22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůZahraniční zprávyČína zastavuje vztahy s USA v řadě kritických otázek, včetně klimatické krize

Čína zastavuje vztahy s USA v řadě kritických otázek, včetně klimatické krize

Čína přerušila vztahy s USA v řadě kritických otázek, od rozhovorů o klimatické krizi až po dialog mezi jejich armádami.

Vše, po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Informuje o tom dnes britský deník The Guardian.

Oznámení o protiopatřeních přišlo v době, kdy Peking prováděl vojenská cvičení kolem ostrova Tchaj-wan. Dříve Čína oznámila sankce proti Pelosiové a jejím přímým rodinným příslušníkům. Peking označil návštěvu Pelosiové za „brutální a provokativní akci“.

Zrušené interakce se pohybovaly od rozhovorů o klimatu, přes dialogy mezi vůdci čínských a amerických vojenských bojišť, až po pracovní setkání čínských a amerických ministerstev obrany a konzultační mechanismus o námořní vojenské bezpečnosti mezi zeměmi.

Napětí v Tchajwanském průlivu je velmi vysoké.

Vojenská cvičení donutila řadu plavidel přesměrovat své cesty, což způsobilo narušení regionálních a také globálních ekonomik. V průměru 240 obchodních lodí proplulo námořními zónami každý den v uplynulém týdnu, podle údajů Lloyd’s List Intelligence.

Dříve USA odsoudily čínské odpálení balistických raket kolem Tchaj-wanu během cvičení s ostrou palbou jako „přehnanou reakci“, protože řada čínských lodí a letadel opět překročila střední linii.

Na druhou stranu jsou to opět Spojené státy, kvůli kterým, více či méně vznikl nějaký konflikt v jiném státe. veřejně se hovoří o tom, že válka na Ukrajině je v podstatě válkou Spojených států a Ruska. 

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům sdělovat mediím informace o vojenské taktice

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům, aby přestali mluvit s novináři o vojenské taktice Kyjeva proti Rusku.

Za pátek přibylo v Česku 3 074 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za pátek to bylo v ČR 2 194 nakažených.

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

AKTUÁLNĚ