22.9 C
Czech Republic
19. srpna 2022
DomůZahraniční zprávyBěhem pěti minut se všechno změnilo: město truchlí nad oběťmi ledovcové tragédie

Během pěti minut se všechno změnilo: město truchlí nad oběťmi ledovcové tragédie

Místní obyvatelé si byli blízce vědomi rychle se měnícího ledovce, ale nikdy neočekávali katastrofu tohoto druhu.

Nedělní výstup na Marmoládu, největší ledovec v severoitalských Dolomitech, měl být pouze rozcvičkou pro Filippa Bariho a jeho přátele před ještě větší výzvou, která měla přijít  nadcházející víkend.

Radost 27letého horolezce z toho, že je na ledovci, byla taková, že poslal selfie svému bratrovi. O několik hodin později byl otec jednoho z benátského města Malo mezi prvními oběťmi identifikovanými poté, co se obrovská masa ledovce odlomila a vyslala lavinu ledu, skal a trosek hřmících po svahu na oblíbenou turistickou stezku.

„Byl to skvělý muž, tak mladý, plný života a vášně pro hory,“ řekl Lino Re, prezident jednotky Malo v Cai, italského horolezeckého klubu, jehož byl Bari členem. „Na tento víkend jsme měli naplánovanou exkurzi na Monte Rosu, druhý nejvyšší vrchol Alp po Mont Blancu, a Filippo a jeho přátelé se na to pečlivě připravovali,“ dodal.

Bari byl na Marmoladě se skupinou čtyř horolezců. Jeden byl vážně zraněn v lavině a další dva jsou mezi pěti stále nezvěstnými.

Sedm lidí bylo dosud prohlášeno za mrtvé a osm zraněných, z toho dva vážně vše při tragédii, která otřásla Canazei, městem nejblíže Marmoladě. Mnoho z jeho 2 000 místních obyvatel si bylo velmi dobře vědomo rychle se měnícího ledovce, ale nikdy neočekávali katastrofu tohoto druhu.

„Je těžké vyjádřit slovy, co se stalo,“ řekl Pietro Planchenstein. „Vědět, že tito lidé přišli o život tak blízko, je strašné a šílené. Ledovec se hodně změnil; Když jsem byl dítě, jezdil jsem na něm lyžovat – v létě – teď je to nemožné, konstatoval Planchenstein.

Marmolada, známá jako královna Dolomit, ztratila za posledních 72 let více než 80% svého celkového objemu, přičemž rychlost jejího ústupu a tání se v posledním desetiletí výrazně urychlila. Italští vědci v roce 2020 varovali, že ledovec by mohl zmizet do 15 let kvůli globálnímu oteplování.

Záchranáři pokračovali v pátrání po pohřešovaných lidech. V úterý ráno brzdilo záchranné práce velmi špatné počasí. Naděje na nalezení živých se výrazně zmenšila.

Mezi dosud identifikované oběti patří Tommaso Carollo, 48 let, a Paolo Dani, alpský průvodce. Některá těla mohou být identifikována pouze pomocí testů DNA kvůli povaze jejich smrti. Byli odvezeni do provizorní márnice na kluzišti poblíž Canazei, kde příbuzní těch, kteří se stále pohřešují, zoufale čekají na další nové zprávy.

„Slyšel jsem šílený hluk kolem 14. hodiny místního času a když jsem se podíval nahoru viděl jsem lavinu, ale neuvědomil jsem si, co to je… Během pěti minut se všechno, skutečně všechno změnilo – měli jsme krásné sluníčko, ale pak se setmělo, ochladilo a foukalo. Viděl jsem lidi, jak jdou dolů po svahu, pak nic. Okamžitě jsem zavolal záchrannou službu. Pracuji zde od roku 2003 a nikdy jsem nic podobného neviděl,“ řekla k tragédii Lucia Novak.

Odborníci se domnívají, že vlna veder, která od května svírá Itálii a přináší teploty neobvykle vysoké pro začátek léta i v normálně chladnějších Alpách přispěla k tomu, že se vrchol ledovce odlomil a klesl dolů po svahu rychlostí odhadovanou na téměř 200 mph (300 km/h).

Zima byla také neobvykle teplá a sněžení výrazně nižší než předchozí zima.

„Je jasné, že pokud je velmi horko, pak je riziko odtržení zavěšených kusů ledovce větší,“ řekl Claudio Smiraglia, glaciolog na univerzitě v Miláně. „Na Mont Blancu bylo mnoho případů, ale na Mont Blancu jsou oblasti zejména ty, které jsou oblíbené u horolezců, kde probíhá nepřetržité sledování. Nejviditelnějším znamením je rozšíření trhlin, ale to není vždy tak snadné uchopit do té míry, že to vnímáte jako nebezpečí a uzavřete celou horu. Ale toto oteplování dostalo ledovce do krize a vyžaduje maximální opravdu maximální pozornost,“ doplnil k tragické události pro britský deník theguardian.com glaciolog Claudio Smiraglia.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Facebook Marketplace – ráj podvodníků?

Starý kus nábytku, oblečení, nevyužívané nářadí, elektroniku nebo knížky, prodávají hojně lidé na Facebooku.

Referendum o takzvané Doněcké lidové republice (DLR) je na spadnutí

Rusko je podle britské rozvědky v pokročilé fázi plánování, aby se referendum o takzvané Doněcké lidové republice (DLR) připojilo k Rusku.

Muž spadl v noci do Svratky, strážník při jeho záchraně neváhal svléknout uniformu

Ani složitější záchranné akce brněnské strážníky nezaskočí. Muži zákona zachraňovali opilého muže, který spadl do řeky Svratky.

Za pondělí přibylo v Česku 3 980 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za pondělí to bylo v ČR 2 881 nakažených.

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

AKTUÁLNĚ