22.9 C
Czech Republic
19. srpna 2022
DomůVálka na UkrajiněŠéfka kanceláře Amnesty International na Ukrajině Oksana Pokalčuková skončila po kritice ve...

Šéfka kanceláře Amnesty International na Ukrajině Oksana Pokalčuková skončila po kritice ve své funkci

Pokalčuková, šéfka kanceláře Amnesty International na Ukrajině, odstoupila ze své funkce po zprávě zveřejněné organizací pro lidská práva.

Zpráva obvinila ukrajinskou armádu z porušování mezinárodního humanitárního práva. Píše dnes britský list The Guardian.

Zpráva, kterou kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, stejně jako západní diplomaté, včetně britského a amerického velvyslance na Ukrajině, obvinila ukrajinskou armádu, že ohrožuje civilisty tím, že se umisťuje do obytných oblastí, jako jsou prázdné školy nebo civilní budovy, což znamená, že Rusko se následně zaměřuje na městské oblasti, které výrazně riskují civilní životy v křížové palbě.

Pokalčuková oznámila svou rezignaci prostřednictvím Facebooku a uvedla, že se setkala s Amnesty International, aby diskutovala o tom, co se chystají zveřejnit, ale uvedla, že její původní příspěvek byl „smazán“ a nahrazen tím, co organizace oficiálně zveřejnila (přepsané) ve své zprávě ve čtvrtek.

Zpráva byla od té doby použita Kremlem řízenými ruskými médii jako způsob, jak doložit jejich falešná tvrzení, že ruské síly jdou pouze po vojenských cílech na Ukrajině.

Navzdory pokračující kritice Amnesty International uvedla, že i když odsoudila ruskou invazi, zjištění zprávy byla založena na důkazech shromážděných během rozsáhlých vyšetřování a že bude i nadále informovat o ukrajinských porušeních.

Aktuálně z Ukrajiny
Guvernér Dněpropetrovské oblasti Valentin Rezničenko uvedl pro list Kyiv Independent, že při ostřelování byli zraněni nejméně tři lidé.

Rezničenko oznámil, že ruské ostřelování během noci na 6. srpna zničilo obytné budovy a mateřskou školu a že několik tisíc lidí zůstalo bez elektřiny a vody.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Ruští vojáci, kteří střílí na jadernou elektrárnu v Záporoží se stanou „zvláštním cílem,“ uvedl prezident Zelenskyj

Ukrajina říká, že se zaměří na ruské vojáky, kteří střílí na okupovanou jadernou elektrárnu Záporoží nebo jí používají, jako svou základnu.

Ruské síly přes noc ostřelovaly Charkov, zasáhly továrnu

Kyjev Independent hlásí, že ruské síly přes noc ostřelovaly Charkov na východní Ukrajině a zasáhly továrnu.

Za úterý v Česku přibylo 3 961 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za úterý to bylo v ČR 2 803 nakažených.

Odbory by už neměly přešlapovat na místě, míní předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

Největší odborová centrála ČMKOS aktuálně ohlásila termín a místo manifestačního mítinku.

Vlastní krabičky na jídlo – mají restaurace povinnost vám vyhovět?

Zákazníci stravovacích zařízení si čím dál častěji přinášejí vlastní krabičky na odnos jídla. Reakce podniků na tento trend se různí.

V Česku obchod s „bílým masem“ moc nekvete, míní tzv. Tip report

Podle zprávy o stavu obchodování s lidmi zůstává Česká republika i v tomto roce mezi nejlépe hodnocenými zeměmi.

AKTUÁLNĚ