22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůPolitikaMinisterstvo vnitra navrhuje zrušit několik tisíc zbytečných zákonů a vyhlášek

Ministerstvo vnitra navrhuje zrušit několik tisíc zbytečných zákonů a vyhlášek

Analýza MV-ČR odhalila téměř sedm tisíc zákonů, vyhlášek a nařízení vlády, které jsou nefunkční, nepoužívané a bez právního účinku.

Jsou však formálně platné a jejich existence komplikuje občanům i úřadům orientaci v právním řádu. Resort vnitra proto navrhuje jejich zrušení.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že Ministerstvo vnitra ČR přichází s návrhem zákona, který zásadně zpřehlední český právní řád, posílí právní jistotu občanů a sníží administrativní zátěž úřadů. Na základě analýzy několika desítek tisíc předpisů právního řádu České republiky navrhuje resort vnitra zrušit přes 6700 zákonů, vyhlášek a vládních nařízení. Jde o tzv. obsoletní právní předpisy. Ty už sice nemají právní účinky, nepoužívají se, nicméně nikdo je dosud nezrušil a jsou tak formálně platné. Znamenají tak problém a zátěž pro moderní právní řád. Jde o právní předpisy od vzniku první republiky do konce roku 2018.

„Není možné, abychom ve 21. století měli právní řád zaplevelený tisíci nesmyslnými a nefunkčními zákony. Orientace v platné legislativě musí být pro občany i úřady jasná a jednoduchá. Proto navrhujeme takové zákony a vyhlášky zrušit,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Existence těchto předpisů v našem právním řádu dle ministra vnitra ohrožuje právní jistotu i správné fungování veřejné správy. „V našem právním řádu už budou jen ty zákony a vyhlášky, které skutečně platí a mají dopad na život občanů a fungování státu,“ dodal Vít Rakušan.

Mezi rušenými právními předpisy je např. zákon, který ruší celibát učitelek z roku 1919, zákon o mimořádné dávce z nadměrných přírůstků na majetku z roku 1947, zákon o opatřeních proti neoprávněnému přechodu státních hranic ze stejného roku. Z právních předpisů z 21. století jde např. o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.

„Při identifikaci nefunkčních právních předpisů Ministerstvo vnitra spolupracovalo s odbornou právnickou veřejností i s akademickými institucemi. Návrh zákona teď pošle do mezirezortního připomínkového řízení,“ doplnila mluvčí resortu vnitra.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům sdělovat mediím informace o vojenské taktice

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům, aby přestali mluvit s novináři o vojenské taktice Kyjeva proti Rusku.

Za pátek přibylo v Česku 3 074 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za pátek to bylo v ČR 2 194 nakažených.

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

AKTUÁLNĚ