Nebezpečné klíště se šíří po Česku! Léčba nemoci, kterou přenáší, nemusí být účinná

Bře 18, 2019

Česko – Po Česku se šíří klíště z jihu Moravy, které je obzvlášť nebezpečné pro psy, může pro ně být i smrtelné. Dnes o tom informoval portál iDnes.cz.

Portál píše o tom, že vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity začali před rokem rozsáhlou studii a kampaň Najdi pijáka, která měla za úkol najít a zkoumat tohoto živočicha. Nyní se objevily první výsledky tohoto výzkumu. Piják lužní, který přenáší nebezpečného parazita, je nejrozšířenější na jihu Moravy, odkud se šíří dál po celé republice.

Piják lužní je nebezpečný hlavně pro psy. Dokáže u nich vyvolat nemoc, která se podobá malárii. V Brně nedávno objevil první klinicky potvrzený případ.

Nálezy z posledního roku ukazují, že se území výskytu pijáků stále zvětšuje a zmapování výskytu pomohla právě kampaň, kterou jeho tým spustil. Lidé, kteří parazita u svého psa našli, měli za úkol jej vyfotit a poslat snímek a místo nálezu vědcům.

Zapojení lidí do sledování výskytu pijáků považujeme za nejhodnotnější část studie. Ani velký tým nemůže přímým výzkumem v terénu nahradit miliony potenciálních nálezců,“ řekl David Modrý z Ústavu patologické morfologie a parazitologie fakulty veterinárního lékařství s tím, že lidé loni poslali 184 hlášení, z toho vědci identifikovali 132 pijáků lužních. 

Pro psy může být jeho kousnutí bez včasné léčby smrtelné. Přenáší totiž psí babeziózu. Nakažené klíště při sání do zvířete dostane mikroskopického parazita, který napadá jeho červené krvinky. Nemoc se u psa projevuje slabostí, zvracením, horečkou a dalšími příznaky.

Kampaň Najdi pijáka nyní však nekončí. Odborníci chtějí ve výzkumu pokračovat a do dalšího sledování výskytu pijáka lužního chtějí zapojit i veterinární ordinace, a ještě širší okruh majitelů psů. Získaná klíšťata navíc chtějí testovat na přítomnost parazita způsobujícího babeziózu.

Vybrané lokality pak budou sledovat takzvaným vlajkováním. Údaje o šíření a detailní znalost výskytu tohoto neobvyklého klíštěte v regionech jsou podle nich klíčové pro prevenci i včasnou terapii klinických babezióz u psů.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *