22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůMagazínyČesko má novou tkáňovou banku. Urychlit má transplantace rohovek

Česko má novou tkáňovou banku. Urychlit má transplantace rohovek

V Česku se ročně provede kolem 500 transplantací rohovky. Česko má nyní novou tkáňovou banku. Urychlit má a to výrazně transplantace rohovek.

Spolu s transplantací srdce, ledvin a jater patří keratoplastika k celosvětově nejčastějším transplantacím. V Česku dosud fungovaly tři oční tkáňové banky. V červenci byla otevřena čtvrtá, která sídlí ve Zlíně. Patří pod soukromou oční kliniku Gemini a má ambice stát se významnou oční tkáňovou bankou v České republice.

Keratoplastika je chirurgický zákrok, při kterém je potřeba vyměnit nemocnou rohovku za novou, získanou od dárce. Provádí se u nemocných, kteří mají rohovku různě zdeformovanou, ztenčelou nebo poraněnou. Díky transplantaci rohovky mohou znovu vidět lidé, kteří o zrak přišli například následkem úrazu.

„Mezi nejčastější důvody patří neprůhlednost rohovky například u pacientů s keratokonem, což je onemocnění, při kterém se rohovka postupně ztenčuje, nebo výjimečněji keratoglobem, kdy se rohovka stává extrémně tenkou a postupně mění svůj tvar. Dále to jsou rohovkové jizvy, těžké záněty nebo následky vážných úrazů oka,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Rohovka je přední průhledná část oka. Jejími základními funkcemi jsou prostup a lom světla společně s ochranou proti vnějším mechanickým, fyzikálním a chemickým vlivům. Zajímavostí je, že při transplantaci není třeba hledat shodu mezi dárcem a příjemcem.

„Nejdůležitější je výběr vhodného dárce, který probíhá podle legislativních požadavků. Mezi základní kritéria pro výběr rohovky je její celkové zdraví, tedy bez přítomnosti infekce, bakterie či viru. Žádná antigenní shoda mezi dárcem a příjemcem není nutná. V praxi jsou dárci vybíráni ve věku 18 až 85 let. Česká legislativa vylučuje dárce mladší 18 let,“ vysvětlil Filip Hančík, vedoucí laborant tkáňové banky Gemini.

I když se u keratoplastiky, na rozdíl od většiny jiných transplantací, nemusí hledat shoda mezi dárcem a příjemcem, čekací doba na návrat zraku nebo lepší vidění může být dlouhá až jeden rok. Právě nová tkáňová banka by měla čekání zkrátit.

„Vzhledem k nedostupnosti očních rohovkových tkání a dlouhé čekací době na transplantaci můžeme díky vlastní bance pomoci zlepšit zrak více pacientům a v kratším čase. Primárně bude tkáňová banka sloužit pro potřeby pacientů naší kliniky. Jelikož má naše tkáňové zařízení schválenou i distribuci očních rohovkových tkání, počítáme se spoluprací s jinými transplantačními středisky,“ uvedl Filip Hančík.

První transplantace rohovek z vlastní tkáňové banky provedli lékaři začátkem července na zlínské oční klinice Gemini. „Nové vidění“ se dostalo hned dvěma pacientům.

„Obě operace proběhly úspěšně a bez komplikací. Věříme, že vlastní tkáňová banka, jejíž vybudování trvalo dva roky, nám pomůže snížit nedostatek rohovkové tkáně a zkrátit dnešní roční čekací dobu na transplantace rohovky,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Stejně jako například operaci šedého zákalu hradí transplantaci rohovky plně pojišťovny.

„Pro zahraniční pacienty se cena pohybuje okolo 50 tisíc korun. Cena se také může lišit podle typu keratoplastiky. Rozlišujeme zpravidla keratoplastiku, kdy je kompletně nahrazena pacientova rohovka dárcovskou, a tu, při které je nahrazena jen některá z vrstev rohovky,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům sdělovat mediím informace o vojenské taktice

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal vládním představitelům, aby přestali mluvit s novináři o vojenské taktice Kyjeva proti Rusku.

Za pátek přibylo v Česku 3 074 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za pátek to bylo v ČR 2 194 nakažených.

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

AKTUÁLNĚ