22.9 C
Czech Republic
19. srpna 2022
DomůZahraniční zprávyNepokoje v Kazachstánu: Hlavní jednotky OSKB již začaly plnit své úkoly. Zvýšila...

Nepokoje v Kazachstánu: Hlavní jednotky OSKB již začaly plnit své úkoly. Zvýšila se i cena uranu

Masové protestní akce, které byly aktuálně vyvolány růstem cen paliva, se změnily v tvrdé  nepokoje.

Po celém území země byl vyhlášen výjimečný stav, vláda podala demisi. Prezident Tokajev označil situaci za vnější agresi a požádal o pomoc spojence OSKB.

V noci na čtvrtek se v Kazachstánu snažili útočníci dostat do budovy policie v Almaty, desítky útočníků byli chyceni, uvedla tisková služba policie.

„V noci došlo k pokusu o vniknutí do budovy policie v Almaty, desítky útočníků byly chyceni,“ uvedla městská policie.

Masové protesty v Kazachstánu začaly na začátku roku 2022. Obyvatelé měst Žanaozen a Aktau v Mangistauské oblasti, která je těžebním regionem ropy na západě země, protestovali proti zdvojnásobení ceny zkapalněného plynu, poté se protesty rozšířily i do dalších měst. Ve dnech 4. a 5. ledna došlo ve starém hlavním městě Almaty ke střetům s bezpečnostními silami, při nichž policie použila plyn a omračující granáty. V celém Kazachstánu nefungoval internet a řada televizních kanálů dočasně zastavila vysílání.

Ráno 5. ledna kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev odvolal vládu a Bezpečnostní radu republiky, čímž odvolal první hlavu státu Nursultana Nazarbajeva. Kromě toho prezident zdůraznil, že úřady budou proti pachatelům postupovat co nejpřísněji, a slíbil, že brzy představí nové návrhy.

Tokajev vyhlásil dvoutýdenní výjimečný stav v Mangistauské a Almatyjské oblasti a v Almaty a Nur-Sultanu. Tento režim stanoví mimo jiné zákaz vycházení od 23.00 do 7.00 hodin, zákaz hromadných akcí, stávek a prodeje zbraní, také posílení bezpečnosti ve zvláště důležitých objektech. Téhož dne byl výjimečný stav rovněž vyhlášen do 19. ledna a byl rozšířen na celé území Kazachstánu.

V noci na 6. ledna Tokajev uspořádal první zasedání Rady bezpečnosti pod svým vedením, na kterém označil situaci v Kazachstánu za „podkopávající celistvost státu“ a požádal OSKB o pomoc „při překonávání teroristické hrozby“. „Rada kolektivní bezpečnosti OSKB v reakci na Tokajevovu výzvu ještě téhož večera rozhodla o vyslání kolektivních mírových sil do Kazachstánu. Bylo oznámeno, že tyto síly zde budou nasazeny na omezenou dobu, aby stabilizovaly a normalizovaly situaci v této zemi. Zmiňme, že kromě Ruské federace jsou součástí Kolektivních mírových sil jednotky ozbrojených složek Běloruska, Arménie, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu,“ uvedl k situaci server snews.com.

Kvůli událostem v Kazachstánu stoupla cena uranu

Světové ceny uranu stouply kvůli událostem v Kazachstánu, o čemž svědčí údaje firmy UxC,, která se věnuje příslušným výpočtům.

Ve středu se ceny zvýšily o 8 % na 45,25 USD za libru oproti 42 dolarům v úterý.

Přitom akcie Kazatompromu, největšího výrobce uranu, klesly na Londýnské burze o 11 %.

Kazachstán vyrábí přes 40 % světových dodávek uranu, který prudce, téměř o čtvrtinu, zdražil v září 2021.

„Ceny ropy a plynu ve středu na světových burzách nereagovaly na situaci v Kazachstánu, o čemž svědčí výsledky obchodů,“ dodává k tématu zahraniční redakce portálu snews.com.

Kyrgyzský prezident projednal s Putinem a Tokajevem situaci v Kazachstánu

Kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov vyslovil na jednáních s lídry zemí OSKB (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti) znepokojení kvůli situaci v Kazachstánu, informovala Sputnik tisková služba hlavy státu.

Minulou noc měl kyrgyzský lídr telefonní rozhovor s kazašským prezidentem Kasym-Žomartem Tokajevem, arménským premiérem Nikolem Pašinjanem, a také s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Projednali dnešní situaci v Kazachstánu.

„Prezident Sadyr Žaparov vyslovil znepokojení v souvislosti se zprávami ze sousední země o obětích na lidech, velkém počtu případů rabování a pogromů a dalším násilí,“ řekl mluvčí.

Dále se upřesňuje, že strany „projednaly společný postoj v zajištění bezpečnosti v souladu s Chartou OSKB ohledně reakce na krizové situace“.

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijejev vyslovil v čtvrtečním telefonním rozhovoru s kazašským kolegou Kasym-Žomartem Tokajevem podporu lidu a vedení sousední země, informuje tisková služba uzbeckého lídra.

„Podle údajů tiskové služby si hlavy států vyměnily názory na vývoj situace v Kazachstánu, podnikaná opatření na stabilizaci situace, a co nejrychlejší nastolení míru a klidu v republice,“ doplnila aktuálně zahraniční redakce portálu snews.com k situaci v Kazachstánu.

„Uzbecký lídr ještě jednou potvrdil neměnnou podporu bratrského lidu a vedení Kazachstánu v jejich snaze o zajištění stability a klidu v zemi,“ praví se v zprávě.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Tři výtky k dnes vládou schválené novele zákona o pedagogických pracovnících

V případě schválení novely zákona o pedagogických pracovnících Parlamentem dojde k degradaci učitelské profese.

Co nám vrtá hlavou ohledně antibiotik? Lékař odpovídá na naše nejčastější dotazy

Antibiotika bychom si měli chránit, jinak hrozí, že nebudou účinkovat a lidstvo bude umírat na dříve běžně léčitelné nemoci.

Doněcký samozvaný vůdce Pušilin slibuje spolupráci se Severní Koreou

Severní Korea a Ruskem okupovaná Doněcká oblast na Ukrajině rozvinou údajně prospěšnou bilaterální spolupráci.

Záchranáře zaměstnal pracovní úraz v Třineckých železárnách

V neděli okolo 16. hodiny museli zasahovat zdravotničtí záchranáři u vážného pracovního úrazu v Třineckých železárnách.

Ruské síly přes noc ostřelovaly Charkov, zasáhly továrnu

Kyjev Independent hlásí, že ruské síly přes noc ostřelovaly Charkov na východní Ukrajině a zasáhly továrnu.

Nejčastější oční vady: narůstá počet krátkozrakých lidí

Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost a astigmatismus. Právě počet krátkozrakých lidí rapidně narůstá.

AKTUÁLNĚ