22.9 C
Czech Republic
19. srpna 2022
DomůPolitikaVáclav Klaus se vyjádřil k programovému prohlášení vlády i k odvolání Pakarové-Adamové

Václav Klaus se vyjádřil k programovému prohlášení vlády i k odvolání Pakarové-Adamové

Kritika programového prohlášení vlády Fialy i odvolání Pekarové padlo z úst exprezidenta Klause, který to okomentoval na Frekvenci 1.

Kritika programového prohlášení vlády Petra Fialy

Václav Klaus silně zkritizoval programové prohlášení vlády Petra Fialy, které podle něj je sbírkou přání a záměrů. „To prohlášení je opravdu sbírkou přání a záměrů, a nikoliv faktickým politickým dokumentem. Těch příkladů by bylo tisíc a jeden, ale fascinující se mi zdá třeba obchvat Frýdku-Místku, to nepatří do programového prohlášení vlády,“ řekl s úsměvem Klaus.

Podle bývalého prezidenta „prohlášení evidentně nemá jednotný rukopis a vznikl, jako kompilát věcí narychlo dodaných jednotlivými ministerstvy“.

„Nikdy bych také nepřijal, aby to byla sbírka ministerstvem dodaných vět a úřednických priorit, protože to nepsali ti noví ministři, to napsali ti úředníci, co to úplně stejně dělali předtím Babišovi a Sobotkovi. Jde o standardní formulace, já to porovnávám s tím Babišovým národním investičním plánem, to také bylo ze skladu sesbírané,“ uvedl Klaus s tím, že je to pouze konglomerát možných věcí, nikoliv politický dokument.

Odvolání Pekarové

Václav Klaus také požaduje odvolání předsedkyně dolní parlamentní komory Markéty Pekarové Adamové. Vedou ho k tomu její výroky na Facebooku, podle kterých se mají Maďaři ve volbách zbavit premiéra Viktora Orbána.

PSALI JSME: Pekarová -Adamová tvrdě narazila, když napadla Babiše a Orbána

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás. Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů. Jen taková EU dokáže obstát ve světě, kde nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít,” napsala již dříve Pekarová Adamová na Facebooku.

Klausovi se nelíbí „nehorázné výroky o tom, že Maďaři mají v nadcházejících tamních parlamentních volbách vyhnat svého dlouholetého premiéra Orbána, jsou těžko uvěřitelným, v historii česko-maďarských vztahů naprosto bezprecedentním nepřátelským útokem ze strany z jednoho našich nejvyšších ústavních činitelů“.

Bývalý prezident také tvrdí, že Pekarová Adamovásvými slovy poškozujícími vlastní zemi a její zahraniční politiku potvrzuje, že nezralé arogantní osoby do vrcholných státních funkcí nepatří. Něco takového snad mohla říkat jako šéfka okrajové politické strany, ale nemůže to vyslovit jako předsedkyně Poslanecké sněmovny“.

Klaus proto vládu vyzval, aby se od vystupování Pekarové Adamové oficiálně distancovala a ujistila Maďarsko, že nejde o oficiální postoj České republiky.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Hned dva pracovní úrazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaměstnaly záchranáře

Záchranáři vyjížděly v uplynulých desítkách hodin ke dvěma vážným pracovním úrazům, které se odehrály na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli navštíví Plzeňský kraj

Premiér Petr Fiala pokračuje ve svých cestách Českem, v neděli navštíví Plzeňský kraj. Informuje o tom zastupující mluvčí ODS Jakub Skyva.

Facebook Marketplace – ráj podvodníků?

Starý kus nábytku, oblečení, nevyužívané nářadí, elektroniku nebo knížky, prodávají hojně lidé na Facebooku.

Referendum o takzvané Doněcké lidové republice (DLR) je na spadnutí

Rusko je podle britské rozvědky v pokročilé fázi plánování, aby se referendum o takzvané Doněcké lidové republice (DLR) připojilo k Rusku.

Specialisté ve Spojeném království cvičí ukrajinské bojovníky

Stále více ukrajinských bojovníků přichází do Spojeného království, aby získali výcvik od nejlepších odborníků v oboru z celého světa.

Vlastní krabičky na jídlo – mají restaurace povinnost vám vyhovět?

Zákazníci stravovacích zařízení si čím dál častěji přinášejí vlastní krabičky na odnos jídla. Reakce podniků na tento trend se různí.

AKTUÁLNĚ