17.3 C
Czech Republic
4. července 2022
DomůPolitikaNová vláda „utahuje opasky,“ ale jak komu! Noví čeští ministři mají více...

Nová vláda „utahuje opasky,“ ale jak komu! Noví čeští ministři mají více náměstků než minulá vláda

Na českých ministerstvech aktuálně probíhá a končí personální obměna, vláda premiéra Petra Fialy bude o poznání robustnější než ta Babišova.

Právě minulé vládě však byla vyčítána rozbujelost státní správy.

Kabinet nového premiéra Fialy chce výrazně šetřit a tzv. si „utahovat opasky“ bohužel ovšem opět pouze na „obyčejných lidech,“ jak je již u „modrých ptáků“ známo…

Jak uvádí echo24.cz, k novému roku na Úřadu vlády přibylo celkem 74 služebních a pracovních míst. Státní rozpočet to vyjde na 43 milionů korun. Přes dvě desítky nových míst vznikly na ministerstvu zemědělství, řada je poté spojena s novými členy vlády pro vědu, evropské záležitosti a legislativu.

Alespoň jednoho náměstka navíc si dosadila většina nových ministrů, nejvíc jich přibylo na resortu zemědělství, jeden politický a dva odborní. Zdeněk Nekula jich tak nyní bude mít deset, dva nové náměstky si přivedli ministr dopravy Martin Kupka nebo ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Počet náměstků vyrostl také na ministerstvu pro místní rozvoj pod Ivanem Bartošem. Původní počet náměstků zůstal pouze u ministra zahraničí Jana Lipavského a ministryně obrany Jany Černochové.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si nakonec nechal jak hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou, tak i Radka Policara, i když dříve mluvil o velkých personálních změnách.

Náměstci jsou děleni na odborné a politické, těch může mít člen vlády nanejvýše dva. Politické může ministr takřka kdykoliv odvolat, většina odešla s Andrejem Babišem. Odborní náměstci ale spadají pod zákon o státní službě a jsou chráněni tzv. systemizací.

Náměstci často pobírají plat přes 100 tisíc korun, navíc mají další benefity, jako je asistent nebo služební vůz.

Programové prohlášení vlády

Vláda koalice Spolu s Piráty a Starosty 6. ledna po krátkém jednání schválila programové prohlášení. Ve středu 12. ledna s ním předstoupí před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o důvěru.

PSALI JSME: Václav Klaus se vyjádřil k programovému prohlášení vlády i k odvolání Pakarové-Adamové

Co se týče hlavní priority programového prohlášení vlády, jedná se o to, aby Česká republika byla schopna obstát v mezinárodní konkurenci a směřovala mezi nejvyspělejší země světa.

„Jak sdělil premiér Fiala, programovému prohlášení pomohlo, že ho pětikoalice prodiskutovala i s významnými aktéry podle jednotlivých resortů a s představiteli tripartity. Dodal, že kabinet na sebe některými cílovými termíny „ušil bič“, avšak záměrně,“ dodává k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, které rovněž zmiňuje programové prohlášení nové české vlády.

Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš novinářům při odchodu ze Strakovy akademie sdělil, že koalice jsou s výsledkem spokojeny a výsledek jednání bude zveřejněn kvůli textové editaci „v nejbližších dnech“.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

V Albrechticích nad Vltavou utonul ve Vltavě muž (†43)

Od včerejšího odpoledne pátrali policisté a hasiči po pohřešovaném muži, jehož zmizení ohlásil jeho švagr na tísňovou linku Policie ČR.

Ukrajinské síly se aktuálně stahují z Lysyčansku

Ukrajinská armáda v neděli musela ustoupit ze strategického města Lysychansk. Kontrolu nad oblastí převzala Ruská armáda.

Zelenského poradce připouští, že Lysychansk by mohl padnout

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského připustil, že Lysyčansk by mohl padnout, protože boje výrazně gradují.

V Třinci se dělník zřítil z lešení, muž skončil v péči lékařů

V sobotu 2. července odpoledne došlo v Třinci k pádu devětatřicetiletého muže z lešení. Na místo události vyjel tamní tým RLP.

V Českém Těšíně se střetl motorkář s osobním vozidlem

Záchranáři, policisté a hasiči zasahovali v Českém Těšíně u vážné dopravní nehody osobního vozidla a motocyklu.

Proč jsem nemohla zvednout ruku pro kandidátský status (nejen) Ukrajiny…

Ve čtvrtek 23. června proběhlo v Evropském parlamentu hlasování o statusu kandidátské země EU pro Ukrajinu, Moldavskou republiku a Gruzii.

AKTUÁLNĚ