22.9 C
Czech Republic
19. srpna 2022
DomůPolitikaJe Pekarová Adamová opravdu ženou? Schwarzenberg nutí k vážným pochybám

Je Pekarová Adamová opravdu ženou? Schwarzenberg nutí k vážným pochybám

Výrok předsedkyně PS Markéty Pekarové Adamové o maďarském lídrovi vyvolal v Česku rozsáhlou debatu o standardech etického chování v politice.

Na adresu držitelky třetí nejvyšší ústavní funkce padlo proto hodně kritiky, bývalý prezident Václav Klaus ji dokonce vyzval k odvolání. Tím ale byl velmi pobouřen politik Schwarzenberg.

Klaus ve své kritice předsedkyně sněmovny označil její veřejné vyjádření o tom, že Maďaři mají vyhnat „svého Babiše”, za „naprosto bezprecedentní nepřátelský útok” v historii česko-maďarských vztahů. Samotnou Pekarovou Adamovou nazval Klaus v této souvislosti „arogantní osobou”, která prý do vrcholných státních funkcí patřit nemá.

„Na Klausovou kritiku zareagoval na svém Facebooku čestný předseda TOP 09, který vyhodnotil slova bývalého prezidenta ČR o Pekarové Adamové jako útok „velmi tvrdými slovy” a přiznal, že mu to velice vadí. Zdůraznil přitom, že se političky chce zastat, ale ne proto, že je předsedkyní jeho strany. Jeho skutečnou motivací je prý to, že Pekarová Adamová je ženou,“ napsala k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, které o tématu rovněž informovala.

„Ale já jsem byl vychován v tom, že muž na ženu takto hulvátsky útočit nesmí. Je to vrcholná nezdvořilost a tento způsob politiky je opravdu dosti nešťastný,” uvedl Schwarzenberg.

Podle něj je dost zajímavé, proč na ní takto zaútočil.

„Vytýká jí, že zkritizovala maďarského ministerského předsedu Viktora Orbána za jeho politiku. Orbán je velmi svérázný politik a od jisté doby opakovaně zvěstuje, že chce odstranit liberální demokracii. Což se mu, popravdě řečeno, v Maďarsku docela daří. Ovšem neliberální demokracie, to je něco jako pivo bez chmelu,” tvrdí Schwarzenberg.

„To, co Orbán teď v Maďarsku dělá je stejné, jako by takto maďarský pivovar vyráběl národní maďarské pivo bez chmelu. Uvařit se dá, ale jestli bude někomu chutnat je jiná otázka. Já bych se takové břečce vyhýbal. V obou případech,” vysvětlil.

Reakce ze sítí

Lidem v komentářích nebylo jasné především to, proč se Pekarové Adamová má někdo zastávat hlavně kvůli tomu, že je ženou. Tohle dokonce zrodilo spekulace o její pravé pohlavní příslušnosti.

„A jak má kdo v dnešní době vědět, zda se osoba Pekarová Adamová považuje za muže nebo za ženu?” ptá se Pavel Hasenkopf.

„Muž na ženu takto hulvátsky útočit nesmí. Dobře. A když člen vaší strany znásilnil desítky žen, bagatelizoval jste to a zastal jste se jej,” argumentoval Roman Vyšanský.

„Prosím Vás, paní Pekarová Adamová je absolutní populista bez zjevných politických zkušeností. A paní Pekarová se ani jako dáma nechová. Jsou ji přednější politické zájmy EU, NATO a USA, nikoliv zájmy ČR. Nechápu důvod, který vás vede k tomu se bavit o nějakém bontonu… To snad jde úplně mimo politické dění. Nemyslím u stolu, na banketu apod. Ovšem pan Klaus má bohužel pravdu. Jen slepý to nevidí,” píše Jiřina Slavíčková.

„Tak si tu svoji krávu pouč o tom, že se nemá sousedům radit, koho mají odstranit, debile. Demokracie nade vše ve vašem podání je pěkný hnus. Toto nedělali ani komunisti. A vlastně proč se divím, když jste se byli schopni s tou pirátskou komunistickou chátrou spojit,” reagoval Karel Kučný.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Ministr Kupka jednal se svým saským protějškem. Tématem byly vysokorychlostní i regionální tratě

Zlepšení průjezdnosti hlavního železničního koridoru mezi Děčínem a Bad Schandau, vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan.

Nejčastější oční vady: narůstá počet krátkozrakých lidí

Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost a astigmatismus. Právě počet krátkozrakých lidí rapidně narůstá.

Těžké zbraně Rusko v jaderné elektrárně Záporoží nemá, hlásí Moskva

Rusko aktuálně popřelo, že by jeho vojenské síly měly těžké zbraně rozmístěné v jaderné elektrárně Záporoží.

Ruští vojáci, kteří střílí na jadernou elektrárnu v Záporoží se stanou „zvláštním cílem,“ uvedl prezident Zelenskyj

Ukrajina říká, že se zaměří na ruské vojáky, kteří střílí na okupovanou jadernou elektrárnu Záporoží nebo jí používají, jako svou základnu.

Dalších šest lodí propluje námořním humanitárním koridorem v Černém moři

Dalších šest lodí aktuálně obdrželo povolení proplout námořním humanitárním koridorem v Černém moři.

V Česku obchod s „bílým masem“ moc nekvete, míní tzv. Tip report

Podle zprávy o stavu obchodování s lidmi zůstává Česká republika i v tomto roce mezi nejlépe hodnocenými zeměmi.

AKTUÁLNĚ