Herec Petr Batěk si dává učitelský maratón v unikátním projektu k 100. výročí republiky

Zář 9, 2018

Praha – Doslova učitelský maratón si dává známý divadelní, televizní i filmový herec a moderátor Petr Batěk, kterého budeme už příští měsíc moct vidět v nové komedii Jak se moří revizoři vedle Dany Morávkové. Stal se součástí zcela unikátní roadshow Zažijte to znovu! K 100. výročí vzniku Československa a spolu s dalšími třemi kolegy -Ivanem Vyskočilem, Jiřím Werichem Petráškem a Renatou Drössler jezdí po republice jako učitel v prvorepublikové obecné škole, kde se skutečně “učí”. A již první den se ukázalo, že o výuku s tímto kantorem je u návštěvníků obrovský zájem.

Již dnes se mohou návštěvníci přijít podívat na náměstí do Vysokého Mýta.

Dali jsme si s panem školníkem doslova maratón, protože první den v Hodoníně jsme měli mnoho skupinek dětí i dospělých, kteří chtěli vidět nejenom to, jak taková prvorepubliková škola vypadala, ale jak probíbaha výuka. My jsme to pojali s nadsázkou, vtipně, ale poučně. Bylo horko, ale bylo to skvělé, ovšem večer jsme skoro nemohli mluvit. Atmosféra byla úžsná i proto, že jde o rodiště T.G.Masaryka, který nás dokonce osobně na koni přijel na náměstí pozdravit, a že město samo se k celé velké akci postavilo čelem a velmi ji podpořilo,” pochvaloval si i herec, moderátor a “učitel”, Petr Batěk, který i se školníkem několik týdnů chystali scénář ke “školní výuce”. „V rámci tohoto výjimečného projektu se malí i velcí dozvědí, jak se učilo před sto lety, jak to doopravdy bylo s rákoskou, nebo kolik bývalo kdysi dětí ve třídě…Na detailech školní třídy i samotné výuky jsme úzce spolupracovali s pražským Muzeem Jana Ámose Komenského. Pro mě je to zase něco jiného, než dělám v divadle, v televizi, nebo ve filmu. O to je to zajímavější, ale i proto, že se věcem týkajících se první republiky řadu let věnuji. A je skvělé, že někdo, jako Lukáš Nádvorník z agentury Media Park, pro kterého je historie koníčkem, s takovým projektem přišel,” dodal Batěk.

Kromě dobové školy se zájemci mohou v rámci roadshow po 16 městech podívat prostřednictvím speciálně připravené a zcela unikátní 3D prohlídky, kterou doposud neměla žádná česká instituce do míst, kde v říjnu a listopadu 1918 vznikala první republika. Mohou si dát něco dobrého v dobové kavárně, jako třeba filtrovanou kávu, jak ji měl rád první československý prezident, ochutnat bábovku nebo koláčky dle jeho receptury. Ve „Spořitelně České“ zase zjistí, jak to bylo s penězi a v „Laurince“, předchůdkyni dnešní škodovky, uvidí nádherné historické auto a zjistí zajímavosti z historie automobilky.Dobové funkční kulisy jsou speciálně vyrobeny z kontejnerů a vše v nich je reálné. Například vybavení školy je z barrandovského fundusu a lavice i katedra si dokonce zahrály v několika filmech a televizních inscenacích…

[WG id=4579]

V rámci projektu Zažijte to znovu! v doprovodném programu pak na náměstích i dalších místech zazpívají třeba Dasha, Ondřej Ruml, Lucie Černíková nebo skupina Šlapeto a další… Road show bude mj. i v Praze a v den 100. výročí vzniku Československa, tedy 28. října, skončí projekt v Pardubicích.

ZAUJALO NÁS: Robert Vano navštívil Cheb. Vernisáž měla obrovský úspěch
Když se řekne jméno Robert Vano, většině lidí se vybaví fotografie. Což je samozřejmě správně, ale za jeho příběhem se rozhodně skrývá více. Tento muž si prošel emigraci, závislosti na drogách a miluje muže. Byl o něm natočen film Memories, který ukazuje celý jeho život v vzpomínkách.

Více informací, rozpis měst a časů roadshow, která má i záštitu ministerstva školství, najdou zájemci na webu << nebo na facebookové stránce <<.

-rk, (red.)

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *