Z Dubé na Českolipsku zmizí nebezpečný odpad! Informuje o tom krajský Úřad

Čvc 19, 2017

Českolipsko – V Dubé na Českolipsku odstraní Liberecký kraj nebezpečné odpady, zbytek financí nutných k celkové rekultivaci uhradí vlastník skladu. Rada kraje včera odsouhlasila Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR. Od státu kraj obdrží bezmála 2,2 mil. Kč.

PSALI JSME: Nemocnici s poliklinikou v České Lípě navštívil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

„Jednou z nejnebezpečnějších dosud neodstraněných ekologických zátěží na území Libereckého kraje je sklad v Dubé – Novém Bernštejně. Po činnosti zaniklé firmy VM-LINEO zde zůstalo velké množství sudů a vyřazených elektrozařízení, které obsahují olej s polychlorovanými bifenyly,“ uvedl Jiří Löffelmann, radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. „Projekty na odstranění ekologických zátěží jsou velmi nákladné. Snažíme se však jejich realizací zatěžovat krajský rozpočet pokud možno co nejméně. Stejně tak jako na odstranění rozsáhlé nelegální skládky v Arnolticích se nám podařilo získat dotaci z Národního programu Životní prostředí,“ doplnil radní Löffelmann.

Celkové náklady na odstranění nebezpečných odpadů v Dubé, které se mohou na základě výsledku výběrového řízení mírně změnit, byly vyčísleny na 2,75 mil. Kč.

Z Národního programu Životního prostředí získá Liberecký kraj 80 %. Nebude však muset uhradit ani zbývající část rozpočtu. Vlastník skladu společnost QUAIL spol. s r.o., která objekt zaniklé firmě VM-LINEO, s.r.o. pronajímala, se již smluvně zavázala k úhradě zbývajících 550 tis. Kč.

Za pomoci stejného dotačního programu v loňském roce Liberecký kraj zaplatil odstranění ilegálního návozu odpadů z lokality Arnoltice-Bulovka na Frýdlantsku a v letošním roce spolupracuje kraj s Městem Železný Brod na likvidaci odpadů z lokality Pěnčín.

Polychlorované bifenyly známé také pod zkratkou PCB, byly v minulém století využívány zejména v průmyslu, do barev, laků, v hydraulických zařízeních a jako součást teplonosných médií řady zařízení (např. transformátorů). Jsou to těžce odbouratelné látky s karcinogenními účinky, které se kumulují v tkáních organismů. Akutní toxicita PCB je nízká, výrazně nebezpečnější je však dlouhodobé vystavení nízkým dávkám. Důsledkem mohou být vážná zdravotní rizika, jako rakovina slinivky břišní či jater, ale i snížená plodnost.

Na základě norem Evropské unie i obecně závazných předpisů České republiky musí být vše s obsahem PCB odstraněno.

TIP REDAKCE: Litvínovský nábytek Kolina byl oceněn certifikátem „Prověřená společnost 2017“

Autor:
Šimice Marie,
redakce „UE“

Zdroj: Liberecký kraj

Sdílejte a lajkujte na sociálních sítích...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

___________________________________________________________________________________________________________________________________ Copyright (c) 2018 BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, všechna práva trvale vyhrazena. Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu magazínu UdalostiEXTRA.cz a to včetně RSS kanálů serveru je bez písemného souhlasu provozovatele serveru BJ-ExtraMedia-Jiří Berec výslovně zakázáno. RSS kanály webu UdalostiEXTRA.cz jsou určeny pouze pro osobní užití, nikoliv užití komerční, včetně sociálních sítí! Všechny internetové webové stránky, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, nepřebírají odpovědnost za komentáře našich čtenářů a návštěvníků uvedených na našich www stránkách. Šířitelem reklamy na webu www.udalostiextra.cz je provozovatel serveru Mediální agentura BJ-ExtraMedia – Jiří Berec, IČO: 648 55 791. Internetové zpravodajské weby, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, shromažďují osobní údaje čtenářů – návštěvníků našich internetových stránek v souladu s nařízením o ochraně osobních údajů angl. General Data Protection Regulation neboli GDPR.