17.3 C
Czech Republic
4. července 2022
DomůZprávy z domovaUživatelé datovek už odeslali jednu miliardu datových zpráv

Uživatelé datovek už odeslali jednu miliardu datových zpráv

Celých 30 miliard korun úspora jen za poštovné pro občany i stát. Tolik už ušetřil Informační systém datových schránek.

Resp. tolik by lidé i úřady museli dohromady zaplatit za jednu miliardu odeslaných listinných dopisů, kdyby od roku 2009 neexistoval systém datových schránek.

Padla miliarda!

UdálostiExtra.cz o tom aktuálně informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že celkem 1 350 000 aktivních uživatelů datových schránek odeslalo za 13 let fungování systému jednu miliardu datových zpráv. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která se 16. a 17. května uskutečnila v Hradci Králové. Odesílání datových zpráv je pro uživatele zdarma, jen na poštovném tak datovky ušetřily uživatelům cca 30 miliard korun. Skutečné úspory včetně úspory času jsou však mnohem vyšší.

„Datové schránky se ukázaly jako způsob komunikace, kterému lidé přes počáteční pochybnosti začali důvěřovat. Jejich počet rychle roste a to je dobře, protože jde o levný, bezpečný a ověřený komunikační kanál, který lze využívat 24 hodin 7 dní v týdnu bez ohledu na úřední hodiny,“ uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík, který v Hradci Králové vystoupil např. na téma 10 let cesty českého eGovernmentu. Datovou zprávu s číslem jedna miliarda odeslal obecní úřad ve Zlínském kraji přesně před týdnem, v úterý 10. května 2022 v 7.53 hodin.

ISSS 2022

Kromě čerstvých statistik datových schránek Ministerstvo vnitra v Hradci Králové oznámilo i plánovanou informační kampaň, kterou resort chystá s Českou poštou na druhou polovinu letošního roku. „Kampaň bude např. informovat o skutečnosti, že od roku 2023 budou mít na základně poslaneckého návrhu všechny OSVČ zřízeny datové schránky povinně ze zákona. Ministerstvo vnitra od příštího roku také připravuje zavedení velkoobjemových datových zpráv, jejichž velikost bude moci být až 1 GB,“ upřesnila Klára Dlubalová z ministerstva vnitra.

„V rámci slavnostního zahájení v předvečer konference předal ministr vnitra Vít Rakušan Cenu ministra vnitra za dlouhodobý přínos v oblasti digitalizace samospráv. Cenu získal vedoucí odboru informatiky Kraje Vysočina Petr Pavlinec,“ dodala závěrem mluvčí resortu vnitra.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

V Albrechticích nad Vltavou utonul ve Vltavě muž (†43)

Od včerejšího odpoledne pátrali policisté a hasiči po pohřešovaném muži, jehož zmizení ohlásil jeho švagr na tísňovou linku Policie ČR.

Ukrajinské síly se aktuálně stahují z Lysyčansku

Ukrajinská armáda v neděli musela ustoupit ze strategického města Lysychansk. Kontrolu nad oblastí převzala Ruská armáda.

Zelenského poradce připouští, že Lysychansk by mohl padnout

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského připustil, že Lysyčansk by mohl padnout, protože boje výrazně gradují.

V Třinci se dělník zřítil z lešení, muž skončil v péči lékařů

V sobotu 2. července odpoledne došlo v Třinci k pádu devětatřicetiletého muže z lešení. Na místo události vyjel tamní tým RLP.

V Českém Těšíně se střetl motorkář s osobním vozidlem

Záchranáři, policisté a hasiči zasahovali v Českém Těšíně u vážné dopravní nehody osobního vozidla a motocyklu.

Proč jsem nemohla zvednout ruku pro kandidátský status (nejen) Ukrajiny…

Ve čtvrtek 23. června proběhlo v Evropském parlamentu hlasování o statusu kandidátské země EU pro Ukrajinu, Moldavskou republiku a Gruzii.

AKTUÁLNĚ