22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůZprávy z domovaSmutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

O situaci s vysokým nárůstem záchranářských výjezdů informovala UdálostiExtra.cz krajská mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová s tím, že záchranáři v kraji po dlouhé době během víkendu dostali pod hranici 300 událostí za den a doufali, že už bude lépe.

Bohužel pondělí ukázalo pravý opak, operační středisko přijalo rekordních 779 hovorů.

„Výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí a ve 131 případech byl důvodem zaměstnání záchranky COVID. Tato čísla jsou nejvyšší za celou dobu existence naší organizace. Nejbližší vysoký počet událostí byl na začátku roku 2021, a to 350. Tak obrovské zatížení záchranné služby se podařilo zvládnout pouze za cenu přidání do provozu pěti výjezdových týmů v kraji a posílení operačního střediska. Od zítřejšího dne budeme posíleni o šestou výjezdovou skupinu nad rámec běžného provozu,“ uvedla Michaela Bothová.

Situace je velice vážná, nárůst počtu nemocných, a to i těch v těžkém stavu, je enormní a jsme na hranici technických možností tuto situaci zvládnout.

Záchranáři, operátoři, lékaři, všichni jsou pod obrovským pracovním a psychickým tlakem. Narůstají nejen volání, výjezdy, ale i agresivita lidí.

„Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí. Stoupá i počet překladů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity. Záchranná služba je zde k poskytnutí pomoci lidem v ohrožení života,“ upřesnila tisková mluvčí.

Zvažte prosím, zda opravdu potřebujete urgentní pomoc záchranné služby.

„Při takovémto vytížení už nemáme rezervy a jsme na stropu našich kapacit. Jakýmkoliv nadužitím systému zabíráte místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat. Buďte prosím všichni ohleduplní a pomozte nám. Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy budou muset zbytečně umírat lidé,“ doplnila závěrem mluvčí záchranné služby.

Závěrem by bylo dobré zmínit, že opět vláda dosluhujícího premiéra Babiše toto nijak neřeší. Skutečnost, že zákon o zdravotnické záchranné službě je…, no řekněme zasloužil by si jistou aktualizaci. Záchranáři musí vyjíždět a denně vyjíždějí, a to i v této smutné covidové době či vládou nařízeném nouzovém stavu k neakutním pacientům, jejichž zdravotní stav v mnoha případech nevyžaduje zdravotnickou či lékařskou pomoc záchranné služby

Záchranáři v mnoha případech suplují obvodní lékaře. Proč toto, což je velmi důležité vláda či dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neřeší? Vláda zde řeší například věci, které výrazně zavádí k omezování základní listiny práv a svobod občanů, ale aby se vyřešila rychle takto důležitá věc, jako je „záchranka“ a jejich výjezdy to bohužel nikoho z vládních činitelů nezajíma a nikdo to neřeší!

Velmi smutný příklad fungování dosluhující vlády Andreje Babiše. 

Ono by se také klidně mohlo stát a vše tomu pomaličku nasvědčuje, že pacient, který bude například nemocný koronavirem a bude, ve vážním zdravotním stavu skutečně potřebovat záchranku, aby mu poskytla rychlou přednemocniční péči a urgentně ho převezla do nemocnice bude mít prostě smůlu, protože lékař či zdravotnická posádka bude u pacienta, kterého například chronicky bolí záda nebo bude řešit s policisty nějakého opilce na ulici. A to už vůbec nehovoříme o pacientech, kteří se například nabourají v autě nebo dostanou akutní infarkt myokardu či budou mít nějakou mozkovou příhodu. Situace je skutečně velmi vážná a lidé by si měli uvědomit, když už na toto téma kašle česká vláda, že nejsou-li v přímém ohrožení na životě neměli by zatěžovat záchranáře z krajských záchranek, protože ti mají plné ruce práce právě aktuálně s covid pozitivními pacienty a to nehovoříme o tom, že musí do toho řešit i své standardní akutní výjezdy například ke zmiňovaným dopravním nehodám, infarktům a podobně.

Na osoby bez domova, narkomany, opilce, chronicky nemocné s bolestmi zad a podobně již skutečně záchranáři nemají své kapacity a to se netýká pouze zmiňované jihomoravské záchranky, ale všech krajských záchranek v republice.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

Sněmovní volební model červenec 2022. Volby by vyhrálo ANO

Poslední červencové volební statistiky, které přinesla mimo jiné i agentura Median uvádí, že volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo ANO.

Víte, jak se mění chutě s věkem?

Kopr, olivy a tučnější nebo syrové maso nepatří mezi dětskými strávníky zrovna k největším favoritům.

Cizinec na ubytovně v Plzni pobodal svého spolubydlícího

Pokus vraždy na plzeňské ubytovně! Cizinec s nožem v ruce zaútočil na svého o osm let mladšího spolubydlícího.

AKTUÁLNĚ