20.6 C
Czech Republic
26. června 2022
DomůZprávy z domovaPodnikatelé a firmy musejí přijímat „dopisy“ zaslané datovou schránkou

Podnikatelé a firmy musejí přijímat „dopisy“ zaslané datovou schránkou

Datové schránky dosud sloužily hlavně k ověřené komunikaci občanů, podnikatelů a firem s úřady a naopak. To se mění.

UdálostiExtra.cz o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že tzv. poštovní datové zprávy sloužící ke komunikaci běžných uživatelů mezi sebou musejí nově podnikatelé i právnické osoby přijímat povinně. Dříve to bylo dobrovolné.

Snadnější elektronická komunikace

Chtěli jste ze své datové schránky odeslat fakturu, objednávku, smlouvu, potvrzení, upomínku nebo certifikát, ale podnikatel, banka, operátor či dodavatel energií měl příjem soukromoprávních poštovních datových zpráv vypnutý? To už teď nebude moci.

„Od 7. února 2022 budou mít všechny datové schránky nastavený příjem poštovních datových zpráv jako povinný a zrušit ho půjde jen fyzickým osobám. Ne však firmám, podnikatelům či živnostníkům. U datových schránek zřízených po 1. lednu 2022 je už navíc odesílání a přijímání poštovních datových zpráv nastaveno automaticky. Umožnila to novela zákona o elektronických úkonech,“ uvedla Klára Dlubalová.

„V loňském roce si lidé dobrovolně zřídili přes 200 tisíc datových schránek. Jde o rekordní číslo jak u běžných občanů, kde je nárůst víc než 100 %, tak u podnikatelů. Možnost využívat datové schránky i pro soukromoprávní komunikaci je tak logickým krokem k většímu komfortu uživatelů,“ vysvětluje ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že jde o spolehlivou alternativu běžné listinné komunikace. Zřídit datovou schránku lze jednoduše i online na www.chcidatovku.cz.

Využívání poštovních datových zpráv uživatelům přináší výraznou finanční úsporu i větší právní jistotu. „Zprávy totiž mají platnost doporučeného dopisu, ale místo 59 Kč stojí jen 5 Kč. Odeslat je lze ze svého počítače či mobilu kdykoli a odkudkoli a uživatel má navíc po ruce stoprocentní důkaz, kdy dokument odeslal a kdy ho adresát přijal. Zpráva je doručena buď přihlášením uživatele, nebo nově fikcí po deseti dnech po odeslání, stejně jako při úřední komunikaci,“ upřesnila Dlubalová.

„Uživatel si samozřejmě může vybrat, zda dokument pošle poštovní datovou zprávou nebo klasickou listinnou obálkou, příjem si však, kromě fyzických osob, už zrušit nemůže,“ doplnila závěrem mluvčí resortu vnitra.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Obytné budovy v Kyjevě zasáhly ráno ruské rakety

Rusko zaútočilo na ukrajinské hlavní město v neděli v časných ranních hodinách a zasáhlo nejméně dvě obytné budovy v okrese Ševčenkivskij.

Pamatujete si něco do vašich třech let věku? Pokud ano jsou to falešné iluze

Možná jste o někom takovém slyšeli, možná ho znáte osobně, anebo mezi tyto výjimečné lidi patříte přímo vy. Nebo ne?

Syndrom explodující hlavy aneb diagnózy, které vás rozhodně nepotěší

Nemocí je na celém světě spousta a pokud jsme zdraví, může se nám to zdát skoro jako velký zázrak.

Exministryně Schillerová k projevu premiéra Petra Fialy (ODS)

K projevu premiéra Petra Fialy (ODS) se tvrdě vyjádřila také exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Ukrajinské jednotky se stahují ze Severodoněcka

Ruské síly se aktuálně pokoušejí zablokovat východní město Lysychansk, uvedl v sobotu guvernér regionu Serhij Haidai.

Třiapadesátiletý muž se utopil na Karvinsku

K tragické události došlo, v pátek 24. června odpoledne v obci Horní Těrlicko na Karvinsku, kde se utopil muž (†53).

AKTUÁLNĚ