22.9 C
Czech Republic
19. srpna 2022
DomůCovid-19Omikron: očkování šíření nákazy nepomůže, tvrdí odborník z brněnské laboratoře

Omikron: očkování šíření nákazy nepomůže, tvrdí odborník z brněnské laboratoře

Promoření se nevyhneme! Domnívá se Omar Šerý, ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon.

Odborník tvrdě zkritizoval nová opatření vlády, které mohou šíření koronaviru ještě více urychlit.

Brněnská laboratoř, které šéfuje Šerý, za neděli zachytila devět procent všech pozitivních vzorků koronaviru. V 74 % z nich převládala varianta omikron. Podle Šerého by varianta omikron příští týden mohla dosahovat 100 %. „Omikron plně převládne, stejně jako se to stalo u předchozích variant,“ uvedl Šerý.

Jinými slovy se omikronem dle jeho názoru populace promoří celá. Šíření nákazy se podle něj dá pouze zbrzdit. Zkrácení karantény a izolace na pět dní tomu ale nepomůže.

PSALI JSME: Ministr Válek představil Národní institut pro zvládání pandemie

„Pětidenní karanténa je v pořádku, ale pokud budeme pozitivně testované lidi po pěti dnech pouštět do práce, tak se to rozjede ještě mnohem více,“ řekl Šerý.

V Česku bylo v pondělí odhaleno 7 336 pozitivních případů koronaviru. Je to méně než minulé pondělí, kdy bylo odhaleno 9 338 případů, ale zhruba o 500 více než před dvěma týdny. V nemocnicích pro připomenutí se s covidem-19 nachází aktuálně 2 353 pacientů, z toho je 416 v těžkém zdravotním stavu vyžadující intenzivní lékařskou péči. Celkem za dva roky trvání pandemie bylo v Česku zaznamenáno přes 2,5 milionu případů covid-19. S touto nemocí zemřelo 36 683 lidí.

Vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla, že počínaje úterkem dochází ke zkrácení izolace pozitivně testovaných a karanténa blízkých kontaktů ze 14 na pět dní. Lidem s příznaky hygienici izolaci ukončí dva dny po jejich odeznění. Zpřísnění ale od 17. ledna čeká naočkované a lidi, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

V tomto kontextu Šerý skutečně upozorňuje, že očkování šíření varianty omikron nijak neovlivňuje. Podle něj je proto zbytečné nařizovat covidové pasy a omezovat nenaočkované osoby. Navíc ani prodělání variantou delta před omikronem příliš nechrání.

Na druhou stranu věří, že nemocnice přetížené nebudou, byť se opět dostanou až na hranici.

„Je dost pravděpodobné, že se opět dostaneme na nějaké hranice zaplněnosti, ale nemělo by to takzvaně přetéci. A to i díky tomu, že spoustu lidí covid-19 už prodělalo. Prodělání covidu chrání lépe než očkování,“ uvedl Šerý.

Do léta se podle něj populace promoří a prázdniny tak budou v relativním klidu. Nato se ale objeví nová mutace, na kterou by se měla vláda začít připravovat.

„Promořování ale s sebou přináší další varianty a vláda by už nyní měla nastavovat, jak využít to léto, aby se to tady na podzim a v zimě znovu nerozjelo. Je třeba zavčas nastavit záchyt lidí, kteří se vrací ze zahraničí a konečně softwarově posílit přetížená call centra,“ míní Šerý.

PSALI JSME: Česká republika nakoupí léky do spol. Pfizer za dvě miliardy

Připomeňme, že v pondělí Státní zdravotní ústav oznámil, že v Česku již začala převládat varianta Omikron. „V sobotu byla tato varianta poprvé odhalena ve více než 50 % pozitivních vzorků. Ve větších městech se údajně může jednat až o 79 %. Odborníci varují, že počty nových případů mohou dosáhnout až 50 tisíc denně!“ doplnila k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o tématu rovněž informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Pochází z malířského rodu, dostala se do programu pro nadané děti

Daniela Haladová (22 let) pochází umělecké rodiny. Malbě obrazů se ve volném čase věnoval její otec i děda.

Čelní střet dvou vozidel na Opavsku si vyžádal pět zraněných

Mezi obcemi Opava a Hradec nad Moravicí na Opavsku se čelně střetla dvě osobní vozidla. Nehoda si vyžádala pět zraněných osob.

Těžké zbraně Rusko v jaderné elektrárně Záporoží nemá, hlásí Moskva

Rusko aktuálně popřelo, že by jeho vojenské síly měly těžké zbraně rozmístěné v jaderné elektrárně Záporoží.

Rusko odpovědělo. Město Charkov v ranních hodinách zasáhlo mohutné bombardování

Několik nepotvrzených zpráv tvrdí, že druhé největší ukrajinské město Charkov bylo dnes ráno znovu zasaženo ruským dělostřelectvem.

Tři výtky k dnes vládou schválené novele zákona o pedagogických pracovnících

V případě schválení novely zákona o pedagogických pracovnících Parlamentem dojde k degradaci učitelské profese.

Dalších šest lodí propluje námořním humanitárním koridorem v Černém moři

Dalších šest lodí aktuálně obdrželo povolení proplout námořním humanitárním koridorem v Černém moři.

AKTUÁLNĚ