22.9 C
Czech Republic
13. srpna 2022
DomůCovid-19Česko předobjednalo vakcíny Pfizer pro děti ve věku 5 až 11 let....

Česko předobjednalo vakcíny Pfizer pro děti ve věku 5 až 11 let. Musí to schválit EMA, říká Vojtěch

Adam Vojtěch informoval o tom, že se Česko rozhodlo předobjednat očkovací preparát od firem Pfizer/BioNTech pro zhruba 700 tisíc dětí.

Vojtěch přitom zdůraznil, že zahájení očkování v této věkové skupině záleží na schválení ze strany Evropské lékové agentury (EMA).

České ministerstvo zdravotnictví se již začalo připravovat na očkování další věkové skupiny, a sice dětí ve věku od 5 do 11 let. Jak dnes sdělil šéf zdravotnického resortu Adam Vojtěch, Česko poslalo předobjednávku pro nákup vakcín pro 700 tisíc dětí v této věkové kategorii. Jedná se o očkovací látku firmy Pfizer, jejíž představitelé již dříve tvrdili, že vakcína je bezpečná a účinná pro děti ve věku od 5 až do 11 let. V současné době Pfizer a BioNTech připravují veškerá potřebná data pro Evropskou lékovou agenturu.

Adam Vojtěch ve svém komentáři pro česká média zdůraznil, že očkování dětí z dané věkové skupiny bude možné až poté, co Evropská léková agentura potvrdí, že jejich vakcinace je bezpečná.

„Dokud nebude vakcína schválená v rámci evropské lékové agentury, tak to v Česku samozřejmě možné není,“ poznamenal Vojtěch.

Český ministr nevylučuje, že v případě schválení ze strany EMA bude Česko schopné proočkovat populaci v tomto věku, velkou roli v tom bude hrát i pozice rodičů. Podle slov Vojtěcha před objednané očkovací látky stačily k naočkování přes 80 % dětí z této věkové kategorie.

„Tehdy bylo nutné, aby všechny státy EU daly určitou indikativní poptávku. Počítáme s tím, že by došlo k proočkování kompletní této populace. Je reálné, i na základě zkušenosti s celkovou tzv. proočkovaností, že by naočkována být mohla. Záležet bude hodně na rodičích, ale vakcíny objednané máme,“ přiblížil Adam Vojtěch.

Očkování dětí na Slovensku

Připomeňme, že Slovensko již před dvěma týdny dalo zelenou očkování dětí ve věku od 5 do 11 let, tamní resort zdravotnictví se totiž rozhodl nečekat na schválení ze strany evropské lékové agentury. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví SR Zuzana Eliášová uváděla, že očkování bude povoleno u rizikových dětí.

„Očkování bude moci být realizováno na žádost rodičů při vysoce individualizovaném přístupu s přihlédnutím k riziku a benefitům očkování dítěte. Očkování se doporučuje u rizikových dětí, u kterých by překonání onemocnění covid-19 mohlo vést k vážnému poškození zdraví, případně zhoršení základního onemocnění,“ vysvětlila dotyčná.

Konkrétně má jít o žádost o povolení k používání neregistrovaného přípravku. Povolení na očkování má být podle mluvčí resortu také na základě odborného stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Toto rozhodnutí způsobilo vlnu kritiky na adresu slovenského ministerstva zdravotnictví a jeho šéfa Vladimíra Lengvarského. „Jak poznamenala místopředsedkyně opoziční strany Hlas-SD Zuzana Dolinková, která podotkla, že je nezbytné přistupovat k informování o této problematice mimořádně opatrně a srozumitelně. Poukázala na to, že Evropská léková agentura (EMA) zatím očkování vakcínou proti onemocnění covid-19 od společnosti Pfizer pro děti mladší 12 let nepovolila,“ doplnila zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY DNE

Nezodpovědná politika vlády vede lidi do bídy, míní KSČM

Je až s podivem, nakolik je vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby.

Vysoká inflace a její dopady v oblasti nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen potravin, pohonných hmot, ale také velmi často i na výši nájemného.

Za čtvrtek přibylo v Česku 2 651 nových případů koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejnilo nová data o počtech nakažených onemocněním Covid-19. Za čtvrtek to bylo v ČR 1 929 nakažených.

Sněmovní volební model červenec 2022. Volby by vyhrálo ANO

Poslední červencové volební statistiky, které přinesla mimo jiné i agentura Median uvádí, že volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo ANO.

Víte, jak se mění chutě s věkem?

Kopr, olivy a tučnější nebo syrové maso nepatří mezi dětskými strávníky zrovna k největším favoritům.

Cizinec na ubytovně v Plzni pobodal svého spolubydlícího

Pokus vraždy na plzeňské ubytovně! Cizinec s nožem v ruce zaútočil na svého o osm let mladšího spolubydlícího.

AKTUÁLNĚ