OBRAZEM: Co se mu to stalo? 81letý Přeučil nesleze přes hodinu z pódia a dělá tam různé škleby a kreace!

Zář 18, 2018

Praha – Objevil tajný recept na lektvar mládí, dopuje se energetickými tabletami nebo je za tím něco jiného? Herecký mistr, dabér a profesor herectví a rétoriky totiž ve svém úctyhodném věku podává výkony, na které by si možná netroufli kdejací jeho výrazně mladší kolegové nebo žáci. Jan Přeučil totiž více než hodinu nesleze z pódia, na kterém je navíc sám.

Letos, padesát let od premiéry Gogolových Bláznových zápisků, grotesky, která dává nahlédnout do mysli malého bezvýznamného človíčka, který se stále více propadá do svého šílenství, se totiž “Johny Sprey”, jak mu někteří kolegové dodnes v legraci říkají, rozhodl přimout nabídku a oprášit toto velmi těžké a náročné divadelní téma. A tak 81letý Přeučil předvádí herecké výkony, které si zaslouží obrovský obdiv. Herecký part znázorňuje člověka na pokraji šílenství, proto i chvílemi herec v některých kreacích vypadá, jako když právě opustil bohnickou léčebnu…

Letos jsme měli obnovenou premiéru v Kobylisském divadle, jezdím s tím občas po zájezdech a nyní si to ve čtvrtek opět po padesáti letech zahraju v pražské Viole. Musím říct, že je to nádherné představení, v mnohém hodně současné, ale náročné. Ovšem to publikum, ta energie, to mne neskutečně dobíjí,” prozradil Jan Přeučil, který točí, hraje se svou ženou Evou Hruškovou pro malé i velké loutkové divadlo a stále vyučuje herectví a dokonce jednou za měsíc dojíždí do Banské Bystrice, kde působí jako kantor a vedoucí oddělení. „Vždycky tam i zpět jedu vlakem, což je príma, něco si čtu, píšu a tak různě přemýšlím, a když je čas, přeříkávám si role, třeba tuhle úžasnou Gogolovu záležitost,” podotkl herec s nezaměnitelným hlasem a nepostradatelnými klobouky, které k němu už prostě patří. Jak mnozí kolegové, tak i diváci obdivují herce v seniorském věku, jak dokáže táhnout celé Bláznovy zápisky na jevišti sám, kdy křičí, směje se, brečí, klečí, leží, vstává s kondičkou alteta.

[WG id=4780]

Je to asi i proto, že se o to své tělo starám. Jezdím pravidelně plavat, každé ráno cvičím, a taky proto, že mě baví život, který je neuvěřitelně barevný a krásný, i s tím, co vše nám kolem toho přináší. Nechci se rouhat, ale nemohu si stěžovat a žiji opravdu rád,” dodal Jan Přeučil, který kromě Gogolovy hry, jezdí po republice i s dalším představením, se Světáky a každý rok v létě účinkuje v Letních Shakespearových slavnostech…

ČTĚTE TAKÉ: Ivan Vyskočil si jako kantor v prvorepublikové škole bere na děti rákosku!
Ivan Vyskočil není jen český divadelní, televizní a filmový herec, ale i člověk se smyslem pro humor. Má rád historii a když ji může propojit s humorem. I proto přijal nabídku, aby se stal jedním ze čtyř učitelů v unikátním projektu ke 100. výročí vzniku Československa – Zažijte to znovu! Jako kantor se skutečně osvědčil a použil dokonce i rákosku.

-rk, (red.)

Sdílejte a lajkujte na sociálních sítích...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

___________________________________________________________________________________________________________________________________ Copyright (c) 2018 BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, všechna práva trvale vyhrazena. Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu magazínu UdalostiEXTRA.cz a to včetně RSS kanálů serveru je bez písemného souhlasu provozovatele serveru BJ-ExtraMedia-Jiří Berec výslovně zakázáno. RSS kanály webu UdalostiEXTRA.cz jsou určeny pouze pro osobní užití, nikoliv užití komerční, včetně sociálních sítí! Všechny internetové webové stránky, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, nepřebírají odpovědnost za komentáře našich čtenářů a návštěvníků uvedených na našich www stránkách. Šířitelem reklamy na webu www.udalostiextra.cz je provozovatel serveru Mediální agentura BJ-ExtraMedia – Jiří Berec, IČO: 648 55 791. Internetové zpravodajské weby, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, shromažďují osobní údaje čtenářů – návštěvníků našich internetových stránek v souladu s nařízením o ochraně osobních údajů angl. General Data Protection Regulation neboli GDPR.