Zapomeňte na rozkoš ze sexu! Český sexuolog promluvil o evropském trendu regulace sexu

Zář 8, 2018

Česko – Před několika měsíci Švédsko zavedlo zákon o sexu pouze s výslovným souhlasem. Podobné ustanovení se chystá zavést i španělská vláda. O tom, čím je tento nový evropský trend a může-li takový legislativní krok zabránit rozkoši ze sexu, si Sputnik promluvil s předním českým sexuologem Jaroslavem Zvěřinou.

Na konci května švédský parlament schválil zákon, který určuje pravidla zákonného sexu. Dokument definuje podmínky, za kterých se dá sexuální styk považovat za znásilnění. Například v situaci, kdy jedna z osob na žádost nereaguje, čili dává nejasné signály, Švédi se musí přesvědčit, zda druhá osoba má o sex skutečně zájem. Zákon má odstranit nejednoznačnosti v případech znásilnění.

Podobný zákon se chystají zavést i ve Španělsku. Formulace španělského zákona chápe souhlas nejen jako verbální projev, ale také jako cosi nevysloveného, například řeč těla. Zaleží na chovaní ženy během styku. Pokud je svlečená a aktu se sama účastní, očividně k souhlasu došlo. Pokud pláče, nehýbe se a akt si neužívá, tak souhlas chybí.

Co stojí za tímto novým evropským trendem a je tato problematika aktuální pro Českou republiku? O těchto a dalších otázkách si Sputnik promluvil s předním českým sexuologem a psychiatrem Jaroslavem Zvěřinou.

Podle sexuologa trend, který má zajistit důslednou dobrovolnost sexu mezi dvěma či více osobami, vychází z extrémně pojaté koncepce totálního podřízení lidského chování jakési racionální kontrole.

Nějak se zapomíná, že právě v sexu se lidé chovají často zcela iracionálně, pod katatymním vlivem svých emocí,“ řekl Zvěřina.

Na otázku, jestli je tento problém aktuální pro Českou republiku, Zvěřina odpověděl, že z jeho pohledu je podobný vývoj práva neužitečný.

Máme dostatečné právní úpravy domácího i partnerského násilí. Trestní zákoník definuje sexuální násilí v různých formách tak, že chrání oběti sexuálních deliktů a umožňuje účinné tresty pro pachatele. Dovedu si představit také komplikace z takových opatření. Vždyť opravdu suroví sadističtí útočníci nepochybně dokáží své oběti přinutit i k tomu, aby podepsaly nějaké prohlášení o úplné dobrovolnosti toho kterého aktu,“ dodal.

Podle odborníka ve fungujících vztazích podobná prohlášení nemají smysl a jsou jen dalším pokusem o inherenci státních orgánů do soukromí obyvatel.

Kromě toho Zvěřina pochybuje o jednoznačnosti kritérií, za kterých se dá sexuální styk považovat za znásilnění.

„Fenomenologie sexuální agrese je pestrá. Žena, která je útočníkem řádně vystrašená, rozhodně nemá odvahu odporovat pachateli. Její vynucená submisivita by tedy měla být důkazem dobrovolnosti? Je to hodně laická představa o chování obětí sexuální agrese či zneužívání.“

Sexuolog je přesvědčen, že přijetí podobných zákonů nepochybně ovlivní párovou sexualitu.

Nedovedu si představit, že by to ovlivnění bylo pozitivní. Zkušenosti ze zemí, které takovou ‚modernizaci‘ sexu přijaly, zatím nejsou žádné. Nechme se překvapit a neskákejme na podobné ptákoviny sami,“ uzavřel.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci odhalili tajemství, jak docílit orgasmu u žen
Elektrická stimulace kotníků ženám ve středním věku by jim mohla silně podpořit libido, uvádí studie vědců z Michiganské univerzity. O jejich výzkumu píše Daily Mail.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

#cz.sputniknews.com,
(red.)

Sdílejte a lajkujte na sociálních sítích...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

___________________________________________________________________________________________________________________________________ Copyright (c) 2018 BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, všechna práva trvale vyhrazena. Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu magazínu UdalostiEXTRA.cz a to včetně RSS kanálů serveru je bez písemného souhlasu provozovatele serveru BJ-ExtraMedia-Jiří Berec výslovně zakázáno. RSS kanály webu UdalostiEXTRA.cz jsou určeny pouze pro osobní užití, nikoliv užití komerční, včetně sociálních sítí! Všechny internetové webové stránky, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, nepřebírají odpovědnost za komentáře našich čtenářů a návštěvníků uvedených na našich www stránkách. Šířitelem reklamy na webu www.udalostiextra.cz je provozovatel serveru Mediální agentura BJ-ExtraMedia – Jiří Berec, IČO: 648 55 791. Internetové zpravodajské weby, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia-Jiří Berec, shromažďují osobní údaje čtenářů – návštěvníků našich internetových stránek v souladu s nařízením o ochraně osobních údajů angl. General Data Protection Regulation neboli GDPR.